Šokolaadid

Kuidas valmistada toorshokolaadi?

Antud õpetuse järgi saab 20 jääkuubikusuurust shokolaaditükki.

  • Lõika kakaorasvast umbes 125 grammine tükk ning haki või riivi peeneks.
  • Sulata kakaorasv veevannil. Võta kaks metallkaussi, üks suurem, teine väiksem. Suuremasse vala kuum vesi ja väiksem aseta selle sisse. Pane väiksemasse kaussi peenestatud kakaorasv ja sulata. NB! Kogu protseduuri vältel ei tohi kakaorasva hulka sattuda piiskagi vett, sest siis tõmbuvad komponendid tükki ning kogu šokolaaditegu on rikutud.
  • Segamiseks kasuta kindlasti puulusikat, sest metall-lusikast vabanevad ioonid muudavad shokolaadi maitse mõruks.
  • Magusta maitse järgi. Kasuta selleks kookospalmisuhkrut või kodumaist vedelat mahemett.
  • Lisa kakaorasvale 5 supilusikatäit toorkakaopulbrit ja sega ühtlaseks massiks. Šokolaadi muudab aromaatsemaks ja kreemjamaks Lucuma-pulber, mida võiks lisada ühe supilusikatäie. Sega mass taas korralikult läbi ning lisa maitse järgi ettevaatlikult Maca-pulbrit. Soovi korral võid lisada ka teisi pulbreid, vaata lisa meie retseptidest.
  • Tõsta või vala šokolaad vormidesse (meie soovitame kasutada silikoonist šokolaadivorme) ja aseta 20 minutiks sügavkülma. Eemalda šokolaad vormidest ja lase hea maitsta!

Toorshokolaad

Kõik maailmas valmistatud shokolaadid tehakse toorkakaost. Toorkakaod toodetakse Theobroma nimelise kakaopuu viljast. Selles viljas sisalduvatest mandlisuurustest kakaoubadest valmistataksegi shokolaadi. Kakaoubade kogus, mida kasutatakse tavalise, mitte toorshokolaaditahvli valmistamiseks, on ainult mõne üksiku kakaooa suurune kogus algupärasest toorainest. Ülejäänud mass koosneb valgest suhkrust, piimapulbrist ja ebatervislikest rasvadest. Selline ületöödeldud shokolaad on ebatervislik ning põhjustab seetõttu paljudele terviseprobleeme. Paljude shokolaadivabrikute töötajad pole ise kunagi toorest kakaouba näinudki. See näitab hästi, kui kaugele algallikast me oleme shokolaadi valmistamisel läinud. Kõik maailma shokolaadid valmistatakse siis põhimõtteliselt tooretest kakaoubadest, aga tooraine töötlemine kõrgetel temperatuuridel (120-130 kraadi C) hävitab suure osa algupärase oa hinnalistest toitainetest.

Toorshokolaad on shokolaad, mis valmistatakse ainult puhtast, algupärasest ja toitaineterikkast toorainest. Toorshokolaadi valmistamisel ei kuumutata tooraineid mitte üheski etapis. Nii jääb shokolaadi alles suur osa väärtuslikke aineosi, nt ensüümid, vitamiinid ja taimsed toitained, mis tavaliselt hävivad kõrgetel temperatuuridel töötlemise käigus.

Toorshokolaadi valmistamisel kasutatakse erinevaid supertoite nagu toorkakao, maca jahu ja goji-marjad. Nende lisandite abil saadakse toorshokolaadist heale maitsele lisaks ka kehale vajalikke toitaineid (vitamiine, aminohappeid, antioksüdante).

Praktikas, kõik poes müügil olevad shokolaadid (ka tumedad shokolaadid) on töödeldud kõrgetel temperatuuridel, mis vähendavad shokolaadi toiteväärtust märkimisväärselt, muutes algupäraste toorainete mõju meie kehale. Toorkakao on keemiliselt üks meie planeedi kõige komplekssematest toitudest sisaldades üle 1200 eri ühendi. Kui me kuumutame algupärast toorainet, kaotame suure osa väärtuslikest toitainetest. Kuumutamine üle 45 kraadi hävitab kõik toidus sisalduvad ensüümid ja paljud õrnad taimsed toitained.

Toorshokolaadi valmistamine on lihtne ja vähe aega nõudev!